Zaznacz stronę

Rekomendacja Magister Farmacji Ewy Flis

Nieżyt nosa (popularnie zwany katarem) jest bardzo uciążliwy dla każdego, bez względu na wiek. Jednak najbardziej dokucza on noworodkom i niemowlętom, które oddychają głównie przez nos. System immunologiczny u małych dzieci dopiero się kształtuje i nieprawdą jest, że katar „sam przechodzi” oraz że leczony czy nie trwa 7 dni.

Jeżeli mamy do czynienia z katarem u małych dzieci, a lekarz wykluczy katar alergiczny bądź bakteryjny, należy już we wczesnym etapie podjąć z nim walkę. Katar jako infekcja wirusowa uszkadza śluzówkę nosa i „otwiera wrota” dla wirusów (ewentualnie bakterii) znajdujących się w wydzielinie spływającej do oskrzelików, a następnie do oskrzeli i są najczęstszą przyczyną powikłań nieżytu nosa u niemowląt do 6 m-ca życia.

Najłagodniejszym powikłaniem u noworodków i niemowląt jest zapalenie ucha środkowego (dziecko odruchowo łapie się za bolące uszko). Z przyczyn czysto mechanicznych katar utrudnia maluszkowi ssanie piersi lub picie z butelki, co w konsekwencji może doprowadzić do odwodnienia. Dalszym powikłaniem nieżytu nosa jest zapalenie oskrzelików i oskrzeli. Są to pierwsze powikłania przed którymi każda mama może uchronić swoje dziecko już na etapie opieki domowej. Na początku dobre efekty daje aplikowanie wody morskiej w spayu. Nawilża ona śluzówkę nosa i rozrzedza wydzielinę, którą następnie łatwo możemy odciągnąć przy pomocy specjalnego odciągacza kataru – aspiratora.

Aspiratory kataru, zwłaszcza te o podwyższonej sile ssącej (np. podłączone do odkurzacza) mają zdolność usuwania na bieżąco całej tworzącej się wydzieliny i niedopuszczania do nadkażeń bakteryjnych.

Na tym etapie nie jest zalecane stosowanie tradycyjnych kropli do nosa, które (zwłaszcza stosowane dłużej) wysuszają błonę śluzową nosa, co jest efektem wysoce niepożądanym.

Jeżeli walka z katarem powyższymi metodami nie daje rezultatów i katar przeradza się w przewlekły nieżyt nosa, skutkuje to powikłaniami w postaci nadkażeń bakteryjnych, które zmuszają lekarza do zastosowania antybiotykoterapii z wszelkimi efektami ubocznymi.

Na chwile obecną nie znamy skuteczniejszego sposobu na uniknięcie powikłań pokataralnych u noworodków i niemowląt, niż użycie aspiratora.

Najnowszym i zarazem najlepszym aspiratorem kataru na rynku jest Aspirator Kataru Stuffy. Dzięki zastosowanemu materiałowi można go sterylizować w warunkach domowych, co jest bardzo istotne podczas kataru infekcyjnego. Zastosowany mechanizm regulacji siły ssącej pozwala na ustawienie siły w zależności od potrzeb użytkownika. Ma również wytrzymały materiał, dzięki czemu wydłużony jest czas użytkowania aspiratora.

Rekomenduję stosowanie Aspiratora Kataru Stuffy jako urządzenia do wspomagania leczenia kataru zwłaszcza u małych dzieci.

Magister Farmacji
Ewa Flis

Profesjonaliści o Aspiratorze Kataru Stuffy

Ocena Pediatry lek. med. Wojciech Kruk

Rekomendacja Magister Farmacji Ewy Flis

Opinie pacjentów

Adres

Class aptent taciti sociosqu

Telefon

+48 000 000 000

Email

info@stuffy.pl